Stadia rozwojowe chwastów a możliwość ich zwalczenia – kiedy najlepiej podjąć odpowiednie działania?
Chwasty stanowią poważny problem dla każdego, kto zajmuje się hodowlą i uprawą roślin, w szczególności roślin jadalnych. Rozwój chwastów potrafi być szalenie dynamiczny, co przekłada się w bardzo bezpośredni sposób na to, jak prezentują się uprawy.
Na polu, gdzie na przykład rośnie zboże, pojawienie się chwastów w dużej ilości niemal zawsze oznacza poważne szkody. Największym zagrożeniem są chwasty rozwijające się w pierwszym okresie wegetacji zbóż – wtedy bowiem wygrywają one konkurencję o składniki odżywcze zawarte w glebie, a także o promienie słoneczne.
Jak uniknąć problemów z chwastami? Nie ma idealnego sposobu na to, aby pozbyć się ich całkowicie, ponieważ zaliczają się one do roślin żywotnych i o bardzo wysokim wskaźniku ekspansji. Można jednak podjąć pewne kroki, związane przede wszystkim z opryskami chemicznymi z użyciem tak zwanych herbicydów.
Są to specjalnie opracowane mieszanki, których zadaniem jest niszczenie chwastów oraz hamowanie ich rozwoju. Zaleca się, aby oprysk wykonać na krótko po wysianiu zbóż, ponieważ wtedy zagrożenie jest największe.
W zależności od tego, czy uprawiane są zboża ozime czy jare, opryski należy wykonać odpowiednio wiosną lub jesienią. Rozwiązania jakie w tym względzie stosują rolnicy są różnorodne, ponieważ na rynku osiągalne są rozmaite środki zwalczające chwasty.
Zawsze należy sięgać po mieszanki dedykowane do walki z określonymi gatunkami szkodników, które na danym polu mogą wystąpić. Trzeba mieć na względzie fakt, iż różne gatunki chwastów mają tendencję do pojawiania się w uprawach konkretnych gatunków zbóż czy innych roślin jadalnych.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Rola produktów uzupełniających w uprawie warzyw
Trudno wyobrazić sobie dietę współczesnego człowieka bez składników warzywnych. Generalnie warzywa towarzyszyły nam od zawsze. Uprawiono rozmaite w zależności od uwarunkowań klimatycznych, jednak niektóre z nich wpisały się w naszą dietę bardziej niż pozostałe. Jeśli trzeba by wymienić jedną roślinę
Uprawa i nawożenie buraków cukrowych i pastewnych
Buraki zaliczają się do warzyw o bardzo dużym znaczeniu dla przemysłu spożywczego, ale również dla naszych codziennych poczynań kulinarnych. Bulwy o intensywnie czerwonym kolorze mają w sobie wiele składników odżywczych, są cenione za doskonały smak, którym cieszymy się przede wszystkim spożywając t