Chwasty stanowią poważny problem dla każdego, kto zajmuje się hodowlą i uprawą roślin, w szczególności roślin jadalnych. Rozwój chwastów potrafi być szalenie dynamiczny, co przekłada się w bardzo bezpośredni sposób na to, jak prezentują się uprawy.
Na polu, gdzie na przykład rośnie zboże, pojawienie się chwastów w dużej ilości niemal zawsze oznacza poważne szkody. Największym zagrożeniem są chwasty rozwijające się w pierwszym okresie wegetacji zbóż – wtedy bowiem wygrywają one konkurencję o składniki odżywcze zawarte w glebie, a także o promienie słoneczne.
Jak uniknąć problemów z chwastami? Nie ma idealnego sposobu na to, aby pozbyć się ich całkowicie, ponieważ zaliczają się one do roślin żywotnych i o bardzo wysokim wskaźniku ekspansji. Można jednak podjąć pewne kroki, związane przede wszystkim z opryskami chemicznymi z użyciem tak zwanych herbicydów.
Są to specjalnie opracowane mieszanki, których zadaniem jest niszczenie chwastów oraz hamowanie ich rozwoju. Zaleca się, aby oprysk wykonać na krótko po wysianiu zbóż, ponieważ wtedy zagrożenie jest największe.
W zależności od tego, czy uprawiane są zboża ozime czy jare, opryski należy wykonać odpowiednio wiosną lub jesienią. Rozwiązania jakie w tym względzie stosują rolnicy są różnorodne, ponieważ na rynku osiągalne są rozmaite środki zwalczające chwasty.
Zawsze należy sięgać po mieszanki dedykowane do walki z określonymi gatunkami szkodników, które na danym polu mogą wystąpić. Trzeba mieć na względzie fakt, iż różne gatunki chwastów mają tendencję do pojawiania się w uprawach konkretnych gatunków zbóż czy innych roślin jadalnych.