Rolnictwo ma wiele twarzy. Niektórym kojarzy się ono przede wszystkim z produkcją roślinną, jednak nie tylko o niej należy mówić.

Owszem, zboża, warzywa czy owoce są szalenie istotne i zaliczamy je do absolutnie kluczowych produktów z punktu widzenia diety każdego człowieka. Jednak nie da się zaprzeczyć temu, że produkty pochodzenia zwierzęcego również mają ogromne znaczenie i sięgając po nie dostarczamy do swojego organizmu szeregu cennych składników.

Zwierzęta hodowlane są zatem istotnym elementem świata rolniczego i nie da się temu zaprzeczyć. Głównym celem hodowli zwierzęcej w rolnictwie jest pozyskiwanie dobrej jakości mięsa.

Do najpowszechniej spożywanych jego gatunków zalicza się drób (przede wszystkim kurczaka oraz indyka), wieprzowinę oraz wołowinę. W polskich warunkach spożycie tych trzech rodzajów mięsa jest największe, a przoduje mięso z kurczaka – z uwagi na relatywnie niską cenę i wartości odżywcze.

To, czy mięso będzie dobrej jakości zależy w największym stopniu od diety hodowanych zwierząt. W warunkach rolnictwa o wysokiej wydajności zwierzęta karmi się przede wszystkim gotowymi mieszankami pasz, które powinny dostarczać im odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Często stosuje się również dodatki w postaci antybiotyków, które chronią inwentarz przed chorobami, ale mogą wpływać negatywnie na przyswajanie mięsa przez organizm człowieka. Najlepiej sięgać po mięso z upraw ekologicznych, ponieważ najczęściej jest ono wolne od udziału niepożądanych dodatków chemicznych.